Directors

Executive Committee

  • Taryn Williams, President
  • Lena Buchinger, Vice President, Co-Chair Publications Committee
  • Julia Manglitz, Vice President, Co-Chair Conferences Committee
  • Lurita McIntosh Blank, Treasurer
  • Gina Crevello, Past President, Chair Nominating Committee

Directors

  • Emily Beauregard, Co-Chair Membership Committee
  • Dominic Chiovitti, Co-Chair Training and Education Committee
  • Sarah Cole, Co-Chair Chapters Committee
  • Erin Fisher, Co-Chair Training and Education Committee
  • Sarah Gray, Co-Chair Technical Committee on Preservation Engineering
  • Robert Hotes
  • Arlin Otto, Emerging Professional
  • Richard Renaud
  • Marco Rezende, Director-at-Large, Co-Chair Chapters Committee
  • Michael Tomlan, Co-Chair Academics and Research Committee
  • Elaine Shapiro, Co-Chair Student Scholarships Committee
  • Tiffani Simple, Co-Chair Inclusion Advocacy Committee

APT Committees

  • Caroline Alderson, Co-Chair Technical Committee on Modern Heritage
  • Julia Ausloos-Bedinger, Co-Chair Technical Committee on Documentation
  • James Banta, Co-Chair Chapters Committee
  • Ronnie Cameron, Co-Chair Inclusion Advocacy Committee
  • Julie Cawby, Co-Chair Training and Education Committee
  • Kristen Craig, Co-Chair Membership Committee
  • Lena Currie, Co-Chair Academics and Research Committee
  • John Diodati, Co-Chair Bylaws, Policy and Ethics Committee
  • Lori Ferriss, Co-Chair Technical Committee on Sustainable Preservation
  • Paul Gaudette, Co-Chair Technical Committee on Materials
  • Chris Gembinski, Co-Chair Technical Committee on Materials
  • Bryan Green, Co-Chair Publications Committee
  • Mark Huck, Co-Chair Bylaws, Policy and Ethics Committee
  • Michael Jackson, Co-Chair Technical Committee on Historic Codes
  • Nina Jean-Louis, Co-Chair Inclusion Advocacy Committee
  • Marilyn Kaplan, Co-Chair Technical Committee on Historic Codes
  • Kelly Sutherlin McLeod, Co-Chair Technical Committee on Modern Heritage
  • Michael Lynch, Co-Chair Bylaws, Policy and Ethics Committee
  • Michael Patrick, Co-Chair Partnerships and Outreach Committee
  • Susan Pommerer Co-Chair Technical Committee on Documentation
  • Cristina Radu, Co-Chair Publications Committee
  • Nancy Rankin, Co-Chair Technical Committee on Sustainable Preservation
  • Cory Rouillard, Co-Chair Technical Committee on Sustainable Preservation
  • Lorraine Schnabel, Co-Chair Technical Committee on Materials
  • Ronald Staley, Chair, Standing Committee on Professional Recognition
  • Rachel Will, Co-Chair Technical Committee on Preservation Engineering
  • Amy Woods, Co-Chair Technical Committee on Preservation Engineering

Editors

  • Thomas E. Boothby, Practice Points Co-Editor
  • Quentin Collette, Resource Round-up Editor
  • Jessica Fair, Video Project Manager
  • Fran Gale, Special Publications Coordinator
  • Lesley Gilmore, APT Bulletin Book Review Editor
  • Margaret House, Social Media Team Leader
  • Lonnie Hovey, From the Archives Columnist
  • Mike Jackson, Chair, Building Technology Heritage Library
  • Marianne Leroux, Practice Points Co-Editor
  • Liz Marsh, Mount Ida Press Project Manager
  • Mayank Patel, Social Media Team Leader
  • Cristina Radu, Publication Awards Jury Captain
  • Albert Russell, YouTube playlist Editor
  • Lorraine Schnabel, Practice Points Co-Editor
  • Diana S. Waite, APT Bulletin/Communiqué Editor

APT Liaisons to Partner Organizations

  • Lori Ferriss, Liaison to Climate Heritage Network
  • Bryan Green, Liaison to Society of Architectural Historians
  • Jill Gotthelf, Liaison to AIA Historic Resources Committee
  • Pamela Jerome, Liaison to US/ICOMOS
  • Joan Berkowitz, Liaison to College of Fellows
  • Michael Schuller, Liaison to NCPTT

Conferences

  • Vanessa Olmo, Conference Meeting Planner

Local Conference Committee Chair

  • Cheryl Early, Chair APT Detroit Conference 2022